Показовий урок з теми Логічні вирази та логічні операції


Тема: Логічні вирази та логічні операції
Мета:
Навчальна. Ознайомити учнів з логічними виразами та логічними операціями; навчити учнів записувати логічні вирази та знаходити їх значення за допомогою таблиць.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.
Виховна. Виховувати наполегливість, любов до рідного міста.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.
Обладнання: ПК, проектор, презентація теоретичного матеріалу уроку, програма Power Point, картки з інструкціями до практичного завдання, доступ до мережі інтернет, програма «Шерлок у Херсоні».
Учні повинні:
називає: логічні операції, два види логічних виразів,
наводить: приклади простих та складених логічних виразів,
розпізнає: прості та складені логічні вирази, логічні операції AND, OR, NOT,
характеризує: особливості простих і складених логічних виразів,
пояснює: відмінність між простими та складеними логічними виразами, відмінність між виконанням логічних операцій AND, OR, NOT,
формулює: означення логічного виразу, простого логічного виразу, складеного логічного виразу, 
аналізує: відмінність між простими та складеними логічними виразами
Структура уроку
1.       Організаційний етап.
2.       Актуалізація опорних знань учнів.
3.       Мотивація навчальної діяльності.
4.       Вивчення нового матеріалу.
5.       Практичне закріплення матеріалу
6.       Фізкультхвилинка
7.       Формування практичних умінь і навичок. Робота в малих групах за ПК.
8.       Підбиття підсумків уроку.
9.       Домашнє завдання.
Хід уроку

             I.     Організаційний етап.(Слайд 1)
          II.     Актуалізація опорних знань учнів. (Слайд 2)
Ідентифікація доказів
Учні повинні назвати операції
Операція в мові Pascal
Опис операції
> 
Більше
> =
Більше або дорівнює
< 
Менше
<=
Менше або дорівнює
=
Дорівнює
<> 
Не дорівнює
      III.      Мотивація навчальної діяльності. (Слайд 3)
      IV.      Вивчення нового матеріалу. Школа детективів. (Слайд 4-17)
Крім арифметичних виразів, в Паскалі існує ще один тип виразів — логічний.
Логічним виразом називається такий вираз, внаслідок обчислення якого одержується логічне значення true або false («істина» або «хиба» ).
Ознайомлення із стандартним типом змінних Boolean, які можуть набувати лише двох значень True та False, у нас вже відбулося. Отже, саме такий тип і одержують результати обчислення логічних виразів.
Логічні вирази в поділяються на прості та складені.
Простим логічним виразом називається вираз, який записуються за допомогою знаків співвідношень: <, >, <=, >=, = та <>.
Приклади простих логічних виразів можуть здатися вам занадто простими:
a+b > c+d,     n <> m,       x = у.
Порівняйте тепер призначення символів «:=» та «=»!
Зверніть також увагу на те, що спочатку виконуються арифметичні дії, а вже потім порівняння одержаних результатів.
Складеним логічним виразом називається вираз, в якому використовуються логічні операції and, or; not («так», «або», «ні»).
Наведемо приклади. З математики Вам відомі такі записи:
 та
Спробуємо записати їх у вигляді логічних виразів:
,
Під час записування складених логічних виразів прості логічні вирази обов’язково слід брати в круглі дужки!
Пріоритет виконання операцій у логічних виразах:
Пріоритет операції
Операція
1
у дужках
2
/ , *
3
+, –
4
=, > , < , >= , <=, <>
5
Not
6
And
7
or, xor

Цікаво, чи можна записати простий логічний вираз  у вигляді складеного? Виявляється, можна:

Визначимо правила, за якими обчислюються значення складених логічних виразів.
and
False
True
False
False
False
True
False
True
or
False
True
False
False
True
True
True
True
A
not A
False
True
True
False
Наведені таблиці можна перефразувати таким чином.
Логічна операція and дає результат true тоді і тільки тоді, коли обидва операнди мають значення true.
Логічна операція or дає результат true тоді і тільки тоді, коли хоча б один операнд має значення true.
Логічна операція not завжди дає результату протилежний значенню її операнда.
          V.     Практичне закріплення матеріалу
Щоб отримати диплом детектива вам треба здати тест на детекторі брехні, скласти фоторобот, розслідувати справу.
Завдання 1. Детектор брехні (Слайд 18-32)
Учні відповідаючи на запитання будують графік детектора брехні.
Нехай змінна х має значення 0, а у - значен­ня 2. Визначимо, які значення мають такі логічні вирази:
х < 5;
5 > 7;
у = 2;
 х + у >= 2 * х;  
х <> у;
2/3>1/2;
3<3/2.
(3<6)and(6>3)
(2=y)or(x<7)
not(12>11)
Завдання 2. Детективне розслідування. (Слайд 33-35)
Три дочки письменниці Доріс Кей – Джуді, Айріс і Лінда – також дуже талановиті. Вони набули популярності в різних видах мистецтв – співу, балеті і кіно. Всі вони живуть в різних містах, тому Доріс часто дзвонить їм в Париж, Рим і Чикаго.   Відомо, що:
1)    Джуді живе не в Парижі, а Лінда не в Римі;
2)    Парижанка не знімається  в кіно;
3)    Та, хто живе в Римі, співачка;
4)    Лінда байдужа до балету;
Де живе Айріс і яка її професія?
Місто
Імя
Вид мистецтва
Париж
Рим
Чикаго

Спів
Балет
Кіно
-
+
-
Джуді
+
-
-
+
-
-
Айріс
-
+
-
-
-
+
Лінда
-
-
+

      VI.      Фізкультхвилинка (Слайд 36)
   VII.     Формування практичних умінь і навичок. Робота в малих групах за ПК. (Слайд 37-38)
Виконання програми «Шерлок у Херсоні» фіксуючи відповіді в додатку 4.

VIII.     Підбиття підсумків уроку. (Слайд 39)
Заповнення Форми анкети в інтернеті на «Гугл диску», адреса файл Підсумки.
      IX.      Домашнє завдання.
Додаток 5


122 Mb
Поділитися в Google Plus

    Google коментар
    Facebook коментар

0 коментарі :

Дописати коментар